EPA-Logo-New-Full-Colour Recognised by Sport England as the Governing Body for Pool in England Sport-England-Badge
 
WORLD CHAMPIONSHIPS 2005
Mens Qualifiers

Players who have given ID card numbers must show their ID picture card and current 2005 year card when registering.

A dress code is in operation. Please read your acceptance letter.

Players who do not adhere to the dress code will be required to change, and lose 1 frame for each 10 mins away from the table.

Players who are late to the table when called will lose 1 frame for each 10 minute period from the time the match is announced.

ROUND 4
FRIDAY 8th April 2005
ALL MATCHES BEST OF 9 FRAMES
1 ADAM MARLOW (NEWPORT PAGNELL) 5 v 2 LEE SMITH (DONCASTER)
2 DANNY MILLER (STEVENAGE) 5 v 3 LEE RIGBY (BARNSLEY)
3 ANDREW SUDWORTH (EAVES GREEN) 5 v 1 CRAIG ANDREWS (BOVINGTON)
4 STEVE TEDDS (TAMWORTH) 2 v 5 MARTIN DAVIES (BARROW IN FURNESS)
5 MORRAY DOLAN (NR RUSPER) 5 v 1 ASHLEY HOLMES (BOGNOR REGIS)
6 PAUL MCNEIL (PORTSLADE) 4 v 5 DARRELL BAREHAM (DROITWICH SPA)
7 DARREN HOPE (PETERBOROUGH) 5 v 0 MICKEY WAREHAM (POOLE)
8 IAN PRIEST (STOURBRIDGE) 5 v 3 MARK McMURDO (BARROW IN FURNESS)
9 GAVIN PRESKEY (DONCASTER) 5 v 1 CHRIS CHAPMAN (OXFORDSHIRE)
10 PAUL KEEBLE (FELIXSTONE) 5 v 1 SPENCER JONES (GREAT YARMOUTH)
11 TOM FORD (LEICESTER) 5 v 3 SHANE BALDING (SPALDING)
12 PHIL MALAM (CREWE) 3 v 5 RICHARD MARPLES (CHESTERFIELD)
13 BEN FINCH (FEATHERSTONE) 3 v 5 DAVID CHALMERS (EAVES GREEN)
14 JAMES GRIFFIN (ST. NEOTS) 5 v 2 ANDY BARNETT (RUGBY)
15 DAVE HALL (GUILDFORD) 2 v 5 ROBERT WILSON (LEEDS)
16 SAM DONALDSON (BICESTER) 1 v 5 GARETH HIBBOTT (SOUTHPORT)
17 NATHAN BRIDGES (EAVES GREEN) 4 v 5 MATT BARCOCK (EAVES GREEN)
18 PHIL CONDLIFFE (STOKE ON TRENT) 5 v 4 IAIN PAUL HUTTON (PORCHESTER)
19 DARREN PRICE (BRAINTREE) 5 v 3 STUART WELSH (BARROW IN FURNESS)
20 NEIL FORD (RADSTOCK) 5 v 4 NICK BOOTH (BORDON)
21 ANDY WILSON (MANSFIELD) 4 v 5 MARK SLATER (CLAYTON)
22 CHRIS BARR (STOKE ON TRENT) 1 v 5 DEAN COLE (CHATHAM)
23 MATHEW MORRIS (EAVES GREEN) 5 v 2 STEVEN BRIDGWOOD (STOKE ON TRENT)
24 DAVE ARNOLD (LOWESTOFT) 5 v 1 SIMON FITZSIMMONS (CHORLEY)
25 LIAM STANLEY (ASPLEY) 3 v 5 MICKEY LAMBERT (CAMBRIDGE)
26 MARK THRUSSELL (CHESHUNT) 4 v 5 NEIL WARD (ROCHESTER)
27 LIAM FARRELLY (COVENTRY) 4 v 5 NEIL GOODYEAR (LEIGHTON BUZZARD)
28 MICK CONLON (IMPINGTON) 2 v 5 BOB COOPER (CRAWLEY)
29 NEIL RAYBONE (WILLENHALL) 5 v 0 LEE PICKARD (NOTTINGHAM)
30 PHIL LEARY (PENRITH) 0 v 5 STEVEN SEARS (ATHERSTONE)
31 ADAM DAVIS (STOKE ON TRENT) 5 v 2 JOHN TRAINI (EDGWARE)
32 EDDIE BARKER (CHESHAM) 5 v 2 JOHN ASTILL (DONCASTER)