EPA-Logo-New-Full-Colour Recognised by Sport England as the Governing Body for Pool in England Sport-England-Badge
 
WORLD CHAMPIONSHIPS 2005
Mens Qualifiers

Players who have given ID card numbers must show their ID picture card and current 2005 year card when registering.

A dress code is in operation. Please read your acceptance letter.

Players who do not adhere to the dress code will be required to change, and lose 1 frame for each 10 mins away from the table.

Players who are late to the table when called will lose 1 frame for each 10 minute period from the time the match is announced.

ROUND 2
Draw & Results
FRIDAY 8th April 2005
Match numbers 1 to 45 to register before 9-30am
Match numbers 46 to 90 to register before 10-30am.
Match numbers 91 to 128 to register before 11-30am.
ALL MATCHES BEST OF 9 FRAMES
9.30am
1 TOM L HUDSON (WORCESTER) 1 v 5 ADAM MARLOW (NEWPORT PAGNELL)
2 IAN CHAPMAN (DEPTFORD) 3 v 5 ALLAN MORTON (CRAWLEY)
3 MARK JACOB (CRAWLEY) 3 v 5 SCOTT YARDLEY (WINDSOR)
4 LEE SMITH (DONCASTER) 5 v 3 BRADLEY ROBINSON (WINDSOR)
5 CONRAD GORHAM (NEW ROMNEY) 0 v 5 DANNY HARRIS (SHEERNESS)
6 RALPH WINFIELD (WAKEFIELD) 4 v 5 DANNY MILLER (STEVENAGE)
7 DES JOHNSTON (WORCESTERSHIRE) 2 v 5 LEE RIGBY (BARNSLEY)
8 STEVE HOTCHKISS (BILBOURGH) 5 v 1 KEVIN SMART (HARWICH)
9 MICHAEL DAVIS (DONCASTER) 5 v 1 CARL BLACKWELL (SLOUGH)
10 ANDREW SUDWORTH (EAVES GREEN) 5 v 0 DAMIAN CAMPSEY (WORTHING)
11 CRAIG ANDREWS (BOVINGTON) 5 v 2 MATTHEW OVERY (GOSPORT)
12 CHRIS PURELL (HUNTINGDON) 5 v 0 JASON RIMINGTON (CHESTERFIELD)
13 CHRISTOPHER WELLS (PENRITH) 4 v 5 JAMES PATRICK (KINGSBRIDGE)
14 JASON HILL (EAVES GREEN) 4 v 5 STEVE TEDDS (TAMWORTH)
15 DANNY TAGGART (WALLINGTON) 2 v 5 ADAM DAVIES (CLACTON)
16 MARTIN DAVIES (BARROW IN FURNESS) 5 v 3 STEVE ANTONY LYNCH (NR.WINCHESTER)
17 GUY RUDDY (DYMCHURCH) 3 v 5 MORRAY DOLAN (NR RUSPER)
18 PHILIP BRIERLEY (PRESTON) 5 v 4 DARREN DAY (WINCHESTER)
19 ANDY MADDEN (PAGHAM) 2 v 5 DAVID WOODS (SPALDING)
20 ASHLEY HOLMES (BOGNOR REGIS) 5 v 3 DAVE WRIGHT (BARNSLEY)
21 MALCOLM UNDERWOOD (NEWMARKET) 2 v 5 DAVE ROBINSON (CHORLEY)
22 PAUL MCNEIL (PORTSLADE) 5 v 4 DEAN DAVIES (COVENTRY)
23 DARRELL BAREHAM (DROITWICH SPA) 5 v 0 KEITH PECK (LOWESTOFT)
24 PAUL NEEDHAM (DONCASTER) 5 v 0 PAUL McARDELL (HARLOW)
25 JOHN BRINKWORTH (ARNOLD) 4 v 5 DAMIAN MILNES (EAVES GREEN)
26 JOHN WALLER (SHEFFIELD) 3 v 5 DARREN HOPE (PETERBOROUGH)
27 IAN DUFFY (TELFORD) 4 v 5 MICKEY WAREHAM (POOLE)
28 SIMON DODWELL (ST.NEATS) 5 v 1 SACHA PAYA (CRAWLEY)
29 GARY MORE (BRACKNELL) 1 v 5 IAN PRIEST (STOURBRIDGE)
30 SHANE APPLETON (PONTEFRACT) 5 v 3 LEE BRIDGE (CHORLEY)
31 ROBERT TITCHENER (CHESTERFIELD) 5 v 2 ALEX SMART (BRACKLEY)
32 MARK McMURDO (BARROW IN FURNESS) 5 v 0 PAUL JENNER (CHRISTCHURCH)
33 GAVIN PRESKEY (DONCASTER) 5 v 2 SIMON BAKER (WESTON SUPER MARE)
34 GEOFF HARRISON (WIGAN) 5 v 3 RICO GOPAUL (COLCHESTER)
35 MARK KEMPSON (BARTON LE CLAY) 3 v 5 PAUL McHALE (HACKNEY)
36 CHRIS CHAPMAN (OXFORDSHIRE) 5 v 2 PHIL CULLINGFORD (IPSWICH)
37 BRETT CRAWFORD (MANSFIELD) 1 v 5 N BASSFORD (LEICESTER)
38 DAVID BARKER (GOSPORT) 3 v 5 PAUL KEEBLE (FELIXSTONE)
39 SPENCER JONES (GREAT YARMOUTH) 5 v 3 IAN KETTEL (LORDSWOOD)
40 CRAIG MOORE (GRANTHAM) 5 v 4 RICHARD WEBB (WHITSTABLE)
41 BEN SWINNERTON (TAMWORTH) 5 v 1 FRANK SARGENT (ASHFORD)
42 TOM FORD (LEICESTER) 5 v 1 GRAHAM HEWLETT (WESTON SUPER MARE)
43 ROB TAYLOR (WOKING) 1 v 5 RICHARD LAMBERT (FETCHAM)
44 JAMES BROMELL (DEVON) 2 v 5 SHANE BALDING (SPALDING)
45 PHIL MALAM (CREWE) 5 v 3 JASON AYRES (CHELTENHAM)
10.30am
46 GAVIN MEDLOW (ST.NEOTS) 0 v 5 PAUL HARRISON (FLIXTON)
47 GAVIN WARD (SUTTON IN ASHFIELD) 4 v 5 MARTIN GROVES (COVENTRY)
48 MIKE CAVEY (NEWMARKET) 3 v 5 RICHARD MARPLES (CHESTERFIELD)
49 GLEN CAHIR (WIGAN) 1 v 5 BEN FINCH (FEATHERSTONE)
50 STEVE HILTON (NOTTINGHAM) 2 v 5 JAMES HAZELTON (CLACTON)
51 GORDON FYVIE (WELWYN GARDEN CITY) 5 v 0 MARTIN PRIME (LORDSWOOD)
52 MARK GOODER (BARNSLEY) 2 v 5 DAVID CHALMERS (EAVES GREEN)
53 JAMES GRIFFIN (ST. NEOTS) 5 v 2 JEZ STILL (PORTSMOUTH)
54 DAVE WELLMAN (CRAWLEY) 5 v 2 ANDY O'HARA (SOUTHPORT)
55 NICHOLAS ROBERTS () 2 v 5 ANDY BARNETT (RUGBY)
56 DANIEL WELLS (SOUTHSEA) 2 v 5 NICKY PARNELL (PETERBOROUGH)
57 TONY NEVILL (CRAWLEY) 2 v 5 DAVE HALL (GUILDFORD)
58 LIB VALLANCE (CRAWLEY) 2 v 5 IAN WALKER (DONCASTER)
59 JASON NORRIS (FARNHAM) 4 v 5 ROBERT WILSON (LEEDS)
60 DYLAN STEVENSON (MANCHESTER) 0 v 5 JAMIE KITCHEN (CHATHAM)
61 PAUL BROOKS (KENSAL GREEN) 2 v 5 SAM DONALDSON (BICESTER)
62 NICK MCEVOY (NOTTINGHAM) 5 v 2 CARL BALWIN (NR. BRACKLEY)
63 JOHN TOMPKINS (PENRITH) 1 v 5 GARETH HIBBOTT (SOUTHPORT)
64 DARREN HAYES (BOURNEMOUTH) 0 v 5 NIGEL JOHN HURST (STOKE ON TRENT)
65 JOHN CAIRNS (PORTSLADE) 5 v 3 CHRIS RIGBY (NOTTINGHAM)
66 NATHAN BRIDGES (EAVES GREEN) 5 v 3 CHRIS McKELLOR (DALTON IN FURNESS)
67 MATT BARCOCK (EAVES GREEN) 5 v 0 DAMIAN MARTIN (HUNTINGDON)
68 MARTIN HAZELL (DONCASTER) 5 v 0 PAUL PADDICK (BICESTER)
69 DARREN DODS (GODALMING) 2 v 5 DEAN WATTS (CHESTERFIELD)
70 PHIL CONDLIFFE (STOKE ON TRENT) 5 v 4 TONY PANKHURST (BETCHWORTH)
71 IAIN PAUL HUTTON (PORCHESTER) 5 v 2 GEORGE SWANNACK (GOSPORT)
72 MATT COOLEDGE (CLACTON) 3 v 5 DEAN REEVE (GODALMING)
73 DEL REDMOND (BURY) 5 v 1 GARY SIMMONDS (WORCESTER)
74 DARREN PRICE (BRAINTREE) 5 v 3 DAVID EVANS (KETTERING)
75 JOHN WESTBROOK (CRAWLEY) 5 v 1 LUKE MATHIAS (COLCHESTER)
76 STUART WELSH (BARROW IN FURNESS) 5 v 2 STEPHEN DAVID HARRIS (SWINDON)
77 JAMES PRICE (TELFORD) 3 v 5 NEIL JONES (NOTTINGHAM)
78 PAUL BOND (WYMONDHAM) 2 v 5 NEIL FORD (RADSTOCK)
79 HARVEY COWELL (BEPTON,MIDHURST) 5 v 4 TROY ASHLEY (BRACKLEY)
80 NICK BOOTH (BORDON) 5 v 1 STEVE HEWLETT (DAVYHULME)
81 ANDY SUTHERLAND (LEATHERHEAD) 5 v 4 A PARSONS (HARLOW)
82 ANDY WILSON (MANSFIELD) 5 v 4 SHABIR ALI (HUDDERSFIELD)
83 KEVIN ELLIS (NORWICH) 4 v 5 ASHLEY SEALY (STEVENAGE)
84 GARY LEWIS (WAREHAM) 1 v 5 MARK SLATER (CLAYTON)
85 CHRIS BARR (STOKE ON TRENT) 5 v 1 JEFF JONES (WESTON SUPER MARE)
86 ANDY MARPLES (CHESTERFIELD) 2 v 5 JONATHAN THORNBER (GOSPORT)
87 JASON SHELLUM (COLCHESTER) 4 v 5 VIKAS SABHARWAL (BERKSHIRE)
88 DEAN COLE (CHATHAM) 5 v 0 KEVIN JOHNSON (ASKAM IN FURNESS)
89 STEVE EVANS (CHESTERFIELD) 5 v 4 JOHN ROBINSON (CROYDEN)
90 ROGER CHARLES (COVENTRY) 2 v 5 MATHEW MORRIS (EAVES GREEN)
11.30am
91 GRAHAM CORTEN (TELFORD) 2 v 5 STEVEN BRIDGWOOD (STOKE ON TRENT)
92 MARK PETERS (CRAWLEY) 2 v 5 DAVID LANE (COVENTRY)
93 ADRIAN IBBITSON (WAKEFIELD) 3 v 5 DAVID HADLEY (AYLESBURY)
94 DARREN DODD (BARNSLEY) 1 v 5 DAVE ARNOLD (LOWESTOFT)
95 WAYNE PARSONAGE (KIRKBY IN ASHFIELD) 5 v 0 IAN MCMULLAN (CHORLTON)
96 MATTHEW BULL (RADSTOCK) 1 v 5 SIMON FITZSIMMONS (CHORLEY)
97 LIAM STANLEY (ASPLEY) 5 v 0 MICK CROMWELL (SOUTHPORT)
98 DAVE BULMER (WORCESTER PARK) 2 v 5 ADAM PREWETT (COVENTRY)
99 MATT GOODALE (SPALDING) 4 v 5 MICKEY LAMBERT (CAMBRIDGE)
100 NIGEL JARVIS (BOURNEMOUTH) 0 v 5 DARREN GOSLING (LUTON)
101 WAYNE BEDFORD (BRIERLEY HILL) 5 v 4 LIAM DOHERTY (LEIGHTON BUZZARD)
102 MARK THRUSSELL (CHESHUNT) 5 v 1 NICK DAVEY (MERSEYSIDE)
103 CLIFFORD BERRY (CRAWLEY) 5 v 4 RAVINDER DHOOFER (BRENTFORD)
104 NEIL WARD (ROCHESTER) 5 v 0 JAMES HARNESS (WINDSOR)
105 IAN DAVENPORT (WIGAN) 5 v 1 DARREN STOCKER (HYTHE)
106 MAX BROOKER (WORMLEY) 0 v 5 LIAM FARRELLY (COVENTRY)
107 NEIL GOODYEAR (LEIGHTON BUZZARD) 5 v 4 STEPHEN HEENAN (SOMERCOTES)
108 LEE CHALLIS (DIDCOT) 5 v 3 SIMON WITHERS (BATH)
109 SHAUN CALLACHER (SLEAFORD) 5 v 2 MARK CHAPMAN (TAMWORTH)
110 MICK CONLON (IMPINGTON) 5 v 4 PHILIP BUFTON (IRONBRIDGE)
111 PAUL PINKNEY (LINCS) 3 v 5 NIGEL VICKERMAN (WORCS)
112 SHAUN WILSON (CHESTERFIELD) 1 v 5 BOB COOPER (CRAWLEY)
113 NEIL RAYBONE (WILLENHALL) 5 v 1 DARREN DITZEL (SOUTHEND ON SEA )
114 ROGER HUNT (RUGBY) 5 v 0 ANDY BARRETT (BRINKLEY)
115 STEPHEN PARKER (GOSPORT) 5 v 3 DAVE BUCKLEY (MANSFIELD)
116 LEE PICKARD (NOTTINGHAM) 5 v 0 PAUL HORNER ()
117 DARREN WELFARE (BRIGHTON) 5 v 0 PAUL JARVIS (NORWICH)
118 PHIL LEARY (PENRITH) 5 v 3 MARK LAING (SWINDON)
119 TONY VICKERS (STEVENAGE) 2 v 5 STEVEN SEARS (ATHERSTONE)
120 ROB FRANKLIN (BRACKLEY) 3 v 5 MARK SEAMAN ()
121 FREDDIE HIPGRAVE (BIGGLESWADE) 1 v 5 DANIEL WHITTAKER (LINCOLN)
122 IAIN ALDOUS (LITTLEPORT, ELY) 0 v 5 ADAM DAVIS (STOKE ON TRENT)
123 ANDREW LINDSAY (CAMBRIDGE) 4 v 5 DEAN WINTER (PORTSMOUTH)
124 TONY ALLEN (LOWER DARWEN) 3 v 5 JOHN TRAINI (EDGWARE)
125 PAUL LOCKWOOD (NR.DONCASTER) 4 v 5 STEVE JOHNSON (GODALMING)
126 CHRISTOPHER EDGE (PLYMOUTH) 1 v 5 EDDIE BARKER (CHESHAM)
127 JOHN ASTILL (DONCASTER) 5 v 2 TIMOTHY CALVEY (BOSTON)
128 DARREN SADLER (COLCHESTER) 5 v 2 PAUL DOBSON (PALFREY, WALSALL)