EPA-Logo-New-Full-Colour Recognised by Sport England as the Governing Body for Pool in England Sport-England-Badge
 
WORLD CHAMPIONSHIPS 2004
Mens Qualifiers

Players who have given ID card numbers must show their ID picture card and current 2004 year card when registering.

A dress code is in operation. Please read your acceptance letter.

Players who do not adhere to the dress code will be required to change, and lose 1 frame for each 10 mins away from the table.

Players who are late to the table when called will lose 1 frame for each 10 minute period from the time the match is announced.

ROUND 5
Last 32
FRIDAY 16th April 2004
ALL MATCHES BEST OF 11 FRAMES
1 DARREN HOPE (PETERBOROUGH) 6 v 1 PAUL BROOKS (LONDON)
2 JAROD GRIFFITHS (STOURBRIDGE) 6 v 2 EDDIE BARKER (CHESHAM)
3 MARTIN HAZELL (DONCASTER) 6 v 5 GARY McLEOD (MANSFIELD)
4 MARK SEAMAN (RUSHDEN) 2 v 6 IAN KETTEL (LORDSWOOD)
5 PHIL MALLAM (CREWE) 6 v 3 ROBERT JUDE (NOTTINGHAM)
6 SPENCER JONES (GREAT YARMOUTH) 1 v 6 DEL REDMOND (BURY)
7 STEVE FORSHAW (SOUTHPORT) 1 v 6 TIM SINGH (COVENTRY)
8 DEAN COLE (CHATHAM) 2 v 6 NICKY PARNELL (PETERBOROUGH)
9 PAUL DUNKEY (BRIERLEY HILL) 5 v 6 PAUL DOBSON (PALFREY WALSALL)
10 MARTIN DAVIES (BARROW IN FURNESS) 6 v 1 CHRIS HINCHLIFFE (DONCASTER)
11 ROBERT TITCHNER (BRINGHAM COMMON) 6 v 5 MICHAEL COOKE (WOKING)
12 MATTHEW GOODALE (SPALDING) 6 v 5 DANNY MILLER (STEVENAGE)
13 ROB CHILTON (DUDLEY) 6 v 3 SCOTT J HIGGINS (MANSFIELD)
14 DEAN STACY (SCUNTHORPE) 5 v 6 JAMIE KITCHEN (CHATHAM)
15 MATT COOKE (NUNEATON) 3 v 6 ADRIAN IBBOTTSON (BARNSLEY)
16 MICHAEL READER (BASINGSTOKE) 3 v 6 MORRAY DOLAN (COTTESMORE GREEN)
ROUND 6
Last 16
FRIDAY 16th April 2004 - 6.30pm
ALL MATCHES BEST OF 11 FRAMES
1 DARREN HOPE (PETERBOROUGH) 6 v 5 JAROD GRIFFITHS (STOURBRIDGE)
2 MARTIN HAZELL (DONCASTER) 6 v 5 IAN KETTEL (LORDSWOOD)
3 PHIL MALLAM (CREWE) 6 v 4 DEL REDMOND (BURY)
4 TIM SINGH (COVENTRY) 6 v 2 NICKY PARNELL (PETERBOROUGH)
5 PAUL DOBSON (PALFREY WALSALL) 6 v 2 MARTIN DAVIES (BARROW IN FURNESS)
6 ROBERT TITCHNER (BRINGHAM COMMON) 0 v 6 MATTHEW GOODALE (SPALDING)
7 ROB CHILTON (DUDLEY) 6 v 3 JAMIE KITCHEN (CHATHAM)
8 ADRIAN IBBOTTSON (BARNSLEY) 3 v 6 MORRAY DOLAN (COTTESMORE GREEN)
ROUND 7
Last 8
FRIDAY 16th April 2004 - 8.30pm
ALL MATCHES BEST OF 13 FRAMES
1 DARREN HOPE (PETERBOROUGH) 7 v 3 MARTIN HAZELL (DONCASTER)
2 PHIL MALLAM (CREWE) 7 v 5 TIM SINGH (COVENTRY)
3 PAUL DOBSON (PALFREY WALSALL) 6 v 7 MATTHEW GOODALE (SPALDING)
4 ROB CHILTON (DUDLEY) 7 v 4 MORRAY DOLAN (COTTESMORE GREEN)
The qualifiers receive their winnings and World Championship details from the EPA Treasurer, Graham Hewlett

Phill Mallam

Rob Chilton
   

Matthew Goodale

Darren Hope