EPA-Logo-New-Full-Colour Recognised by Sport England as the Governing Body for Pool in England Sport-England-Badge
 
WORLD CHAMPIONSHIPS 2004
Mens Qualifiers

Players who have given ID card numbers must show their ID picture card and current 2004 year card when registering.

A dress code is in operation. Please read your acceptance letter.

Players who do not adhere to the dress code will be required to change, and lose 1 frame for each 10 mins away from the table.

Players who are late to the table when called will lose 1 frame for each 10 minute period from the time the match is announced.

ROUND 3
FRIDAY 16th April 2004
ALL MATCHES BEST OF 9 FRAMES
1 RICHARD LAMBERT (FETCHAM) 1 v 5 DARREN HOPE (PETERBOROUGH)
2 DEAN DAVIES (COVENTRY) 3 v 5 CARL BUTLER (WEDNESBURY)
3 BRIAN CARROLL (BICESTER) 5 v 0 SEAN GATES (GREAT YARMOUTH)
4 TONY NEVILL (CRAWLEY) 3 v 5 PAUL BROOKS (LONDON)
5 JAROD GRIFFITHS (STOURBRIDGE) 5 v 3 TREVOR JONES (NOTTINGHAM)
6 DAMIAN BUSH (BRACKLEY) 3 v 5 PHILIP BUFTON (IRONBRIDGE)
7 NEIL GOODYER (LEIGHTON BUZZARD) 0 v 5 LEE BRIDGE (CHORLEY)
8 RUSSELL OXLEY (BATH) 2 v 5 EDDIE BARKER (CHESHAM)
9 MARTIN HAZELL (DONCASTER) 5 v 1 ROBERT ASHTON (GREAT YARMOUTH)
10 MARK BICKERTON (DURSLEY) 5 v 3 NICK WOLERTON (BARNSLEY)
11 SEB PEREDA (TOLWORTH) 0 v 5 TOM HUDSON (WORCESTER)
12 MARTIN KIRBY (COVENTRY) 3 v 5 GARY McLEOD (MANSFIELD)
13 DAVID BULMER (WORCESTER PARK) 3 v 5 MARK SEAMAN (RUSHDEN)
14 SIMON DODWELL (ST NEOTS) 3 v 5 TRISTAN CHAPLIN (HALSTEAD)
15 MICK WARD (SHEFFIELD) 4 v 5 DEAN REEVE (GODALMING)
16 DANNY MOLLOY (AYLESBURY) 3 v 5 IAN KETTEL (LORDSWOOD)
17 DARREN PRICE (BRAINTREE) 2 v 5 PHIL MALLAM (CREWE)
18 JASON RIMINGTON (CHESTERFIELD) 1 v 5 NICK DAVEY (SOUTHPORT)
19 MAJ AKRAM (WALSALL) 3 v 5 ROBERT JUDE (NOTTINGHAM)
20 JOHN MCMAHON (NOTTINGHAM) 1 v 5 NEIL RAYBONE (WILLENHALL)
21 SHAUN CALLACHER (GRANTHAM) 5 v 0 MICHAEL TIZZARD (WINDSOR)
22 MARK BURR (SHEPTON MALLETT) 4 v 5 SPENCER JONES (GREAT YARMOUTH)
23 PAUL ROGERS (SHEERNESS) 5 v 4 STAN STANSFIELD (LUTON)
24 ADAM MARLOW (NEWPORT PAGNELL) 2 v 5 DEL REDMOND (BURY)
25 MARTIN LAMBERT (EPSOM) 5 v 3 NEIL TOMS (CHESHUNT)
26 STEVE FORSHAW (SOUTHPORT) 5 v 2 DALE MAYES (NOTTINGHAM)
27 TIM SINGH (COVENTRY) 5 v 4 SHANE BALDING (SPALDING)
28 DAMIAN MILNES (CHORLEY) 5 v 2 JOHN WOOD (KINGSBRIDGE)
29 STEPHEN HEWLETT (MANCHESTER) 1 v 5 DEAN COLE (CHATHAM)
30 WAYNE BEDFORD (BRIERLEY HILL) 5 v 3 MAX BROOKER (WORMLEY)
31 MATT HIGHWAY (WALSALL) 5 v 1 PAUL McNEIL (PORTSLADE)
32 DARREN BATEMAN (CRAWLEY) 1 v 5 NICKY PARNELL (PETERBOROUGH)
33 GEOFF MERRYMAN (LEICESTER) 1 v 5 PAUL DUNKEY (BRIERLEY HILL)
34 AARON LACEY (GREAT YARMOUTH) 5 v 4 MICHAEL RICHARDSON (NUNEATON)
35 NEIL WARD (ROCHESTER) 3 v 5 KEVIN ELLIS (NORWICH)
36 MARK GIBSON (CHESTERFIELD) 2 v 5 PAUL DOBSON (PALFREY WALSALL)
37 STEVE GOODWIN (ISLE OF SHEPPEY) 0 v 5 ANDY BINGHAM (MANSFIELD)
38 MARTIN DAVIES (BARROW IN FURNESS) 5 v 4 GAVIN PRESKEY (DONCASTER)
39 PHIL CONDLIFFE (STOKE ON TRENT) 1 v 5 DAVE JACKSON (SOUTHPORT)
40 CHRIS HINCHLIFFE (DONCASTER) 5 v 4 ARRON SIMPSON (BICESTER)
41 ROBERT TITCHNER (BRINGHAM COMMON) 5 v 1 SIMON WITHERS (PEASDOWN ST JOHN)
42 VINCENT T LEY (SHEFFIELD) 5 v 3 SCOTT YARDLEY (WINDSOR)
43 ANDY COLLETT (HITCHIN) 5 v 3 PHIL COLLINS (WALLINGFORD)
44 PAUL GREENWOOD (SHEFFIELD) 4 v 5 MICHAEL COOKE (WOKING)
45 STEVE HOTCHKISS (NOTTINGHAM) 2 v 5 GARETH HIBBOTT (SOUTHPORT)
46 DAVID ROBERT MACKAY (LEEDS) 0 v 5 MATTHEW GOODALE (SPALDING)
47 PAUL SEDMAN (NEWPORT PAGNELL) 5 v 2 JOHN ASTILL (DONCASTER)
48 SHANE APPLETON (PONTEFRACT) 2 v 5 DANNY MILLER (STEVENAGE)
49 PHIL CULLINGFORD (IPSWICH) 5 v 3 RALPH WINFIELD (WAKEFIELD)
50 ROB CHILTON (DUDLEY) 5 v 1 JON LEACH (DORKING)
51 SCOTT J HIGGINS (MANSFIELD) 5 v 1 COLIN HARRIS (ANDOVER)
52 JAMES FLETCHER (ELLESMERE PORT) 1 v 5 CARL CLACK (WYMONDHAM)
53 ROBERT UZZELL (WINDSOR) 5 v 1 JIMMY JOHNSTONE (SWANAGE)
54 DEAN STACY (SCUNTHORPE) 5 v 2 STEVE PRINCE (STOKE ON TRENT)
55 ANDREW BROOKE (KIRBY IBN ASHFIELD) 4 v 5 GRAHAM HEWLETT (WESTON SUPER MARE)
56 JAMIE KITCHEN (CHATHAM) 5 v 3 MARK ASH (WOLVERHAMPTON)
57 GEOFF HARRISON (WIGAN) 5 v 3 MARK THRUSSELL (CUFFLEY)
58 STEPHEN PARKER (GOSPORT) 3 v 5 MATT COOKE (NUNEATON)
59 KEVIN JOHNSON (ASKHAM IN FURNESS) 3 v 5 JOHN HINDLEY (SCUNTHORPE)
60 ADRIAN IBBOTTSON (BARNSLEY) 5 v 2 MARK TURNER (KINGS LYNN)
61 MICHAEL READER (BASINGSTOKE) 5 v 2 KARL MILNER (BARNSLEY)
62 RUSSELL McGRADY (CHORLEY) 5 v 2 OLLY LEWIS (SWANAGE)
63 TERRY WHITTAKER (WAREHAM) 3 v 5 MORRAY DOLAN (COTTESMORE GREEN)
64 STEPHEN HEENAN (SOMERCOTES) 5 v 2 DARREN PETERS (ST NEOTS)