EPA-Logo-New-Full-Colour Recognised by Sport England as the Governing Body for Pool in England Sport-England-Badge
 
ENGLAND TEAM TRIALS
Youth Trials 2010
9th - 10th January 2010
Players Lounge - Newcastle Under Lyme

Round 1

1 RICHARD HANEY (R3) 1 v 3 LIAM WATERWORTH (R2)
2 MARK LUNN (Retrialist) 3 v 2 JOSH JUHASZ (R1)
3 RYAN SMITH (R6) 3 v 2 DANIEL BYRNE (R5)
4 GARRY RAYMENT (R7) 1 v 3 RICHARD LOWTHER (R4)
5 GLEN HANNIBAL (R4) 3 v 0 ASHLEY ACTON (R7)
6 LUKE MILLS (R5) 3 v 0 JOE MATTHEWS (R1)
7 SAM BULLER (R1) 2 v 3 CHRIS WELLS (R4)
8 DARREN SMITHIES (R2) 1 v 3 REECE TOWNSEND (R3)
9 RYAN KILLIAN (R3) 2 v 3 JAMES WILLIS (R5)
10 KANE WILSON-SKINNER (R3) 3 v 1 BRADLEY WILLIAMS (R4)
11 KYLE SELMAN (R6) 0 v Bye ADAM TOMS (R7)
12 GAVIN WEBB (R7) 2 v 3 JORDAN WATSON (R1)
13 BEN CLARK (R4) 3 v 0 ANTHONY BUTTERY (R5)
14 CALLUM SINGLETON (R5) 0 v 3 IAN SMITH (R3)
15 NIALL BALMER (R1) 3 v 0 MARTIN FLANNERY (R2)
16 SAM HIRST (R2) 3 v 0 STEPHEN WROE (R1)
17 JAY O'HARA (R3) 0 v 3 SAM REYNOLDS (Region2)
18 TOM SMITH (Retrialist) 0 v Bye CRAIG ROOKER (R3)
19 LIAM THOMAS (R6) 1 v 3 BRADLEY SEGAL (R2)
20 MICHAEL HOPE (R7) 2 v 3 DAN HARRIS (R1)
21 KINGSLEY PECK (R4) 3 v 2 ALEX MATTHEWS (R5)
22 LUKE BARNES (R5) 3 v 0 TOMMY-RAY LEWIS (R4)
23 PAUL EASTBURY (R1) 0 v Bye ADAM BASSOO (R7)
24 ANDREW PATCHETT (R2) 3 v 0 AIDEN HODGE (R6)
25 ADAM OSBORNE (R3) 1 v 3 GARETH FORD (R6)
26 KEIRAN REED (R1) 1 v 3 LUKE BOWRY (R7)
27 CHRIS WYNN (R6) 3 v 2 LESLIE GIBBS (R1)
28 JORDAN O'CONNOR (R7) 3 v 2 AARON DAVIES (R2)
29 TOM CHURCH (R4) 3 v 0 CALLUM PRINCE (R3)
30 STEVE MARTIN (R5) 3 v 2 JACK GALLOWAY (R7)
31 JAKE NEWLOVE (R1) 0 v Bye CHRISTOPHER HAYWOOD (R4)
32 RYAN GILBERT (R2) 3 v 0 RYAN FULLTHORPE (R5)
 

Round 2

Won 1

1 LIAM WATERWORTH (R2) 1 v 3 RYAN SMITH (R6)
2 MARK LUNN (Retrialist) 3 v 0 RICHARD LOWTHER (R4)
3 GLEN HANNIBAL (R4) 3 v 2 CHRIS WELLS (R4)
4 LUKE MILLS (R5) 0 v 3 REECE TOWNSEND (R3)
5 JAMES WILLIS (R5) 3 v 2 ADAM TOMS (R7)
6 KANE WILSON-SKINNER (R3) 3 v 1 JORDAN WATSON (R1)
7 BEN CLARK (R4) 3 v 1 NIALL BALMER (R1)
8 IAN SMITH (R3) 2 v 3 SAM HIRST (R2)
9 SAM REYNOLDS (Region2) 2 v 3 BRADLEY SEGAL (R2)
10 CRAIG ROOKER (R3) 1 v 3 DAN HARRIS (R1)
11 KINGSLEY PECK (R4) 3 v 0 ADAM BASSOO (R7)
12 LUKE BARNES (R5) 3 v 1 ANDREW PATCHETT (R2)
13 GARETH FORD (R6) 2 v 3 CHRIS WYNN (R6)
14 LUKE BOWRY (R7) 0 v 3 JORDAN O'CONNOR (R7)
15 TOM CHURCH (R4) 2 v 3 CHRISTOPHER HAYWOOD (R4)
16 STEVE MARTIN (R5) 3 v 0 RYAN GILBERT (R2)
 

Lost 1

17 RICHARD HANEY (R3) 3 v 2 DANIEL BYRNE (R5)
18 JOSH JUHASZ (R1) 3 v 1 GARRY RAYMENT (R7)
19 ASHLEY ACTON (R7) 3 v 2 SAM BULLER (R1)
20 JOE MATTHEWS (R1) 2 v 3 DARREN SMITHIES (R2)
21 RYAN KILLIAN (R3) 3 v 0 KYLE SELMAN (R6)
22 BRADLEY WILLIAMS (R4) 0 v 3 GAVIN WEBB (R7)
23 ANTHONY BUTTERY (R5) 0 v 3 MARTIN FLANNERY (R2)
24 CALLUM SINGLETON (R5) 3 v 1 STEPHEN WROE (R1)
25 JAY O'HARA (R3) 3 v 0 LIAM THOMAS (R6)
26 TOM SMITH (Retrialist) 0 v 3 MICHAEL HOPE (R7)
27 ALEX MATTHEWS (R5) 3 v 0 PAUL EASTBURY (R1)
28 TOMMY-RAY LEWIS (R4) 0 v 3 AIDEN HODGE (R6)
29 ADAM OSBORNE (R3) 1 v 3 LESLIE GIBBS (R1)
30 KEIRAN REED (R1) 0 v 3 AARON DAVIES (R2)
31 CALLUM PRINCE (R3) 3 v 0 JAKE NEWLOVE (R1)
32 JACK GALLOWAY (R7) 1 v 3 RYAN FULLTHORPE (R5)
 

Round 3

Won 2

1 RYAN SMITH (R6) 1 v 3 GLEN HANNIBAL (R4)
2 MARK LUNN (Retrialist) 1 v 3 REECE TOWNSEND (R3)
3 JAMES WILLIS (R5) 0 v 3 BEN CLARK (R4)
4 KANE WILSON-SKINNER (R3) 0 v 3 SAM HIRST (R2)
5 BRADLEY SEGAL (R2) 3 v 1 KINGSLEY PECK (R4)
6 DAN HARRIS (R1) 3 v 1 LUKE BARNES (R5)
7 CHRIS WYNN (R6) 1 v 3 CHRISTOPHER HAYWOOD (R4)
8 JORDAN O'CONNOR (R7) 3 v 1 STEVE MARTIN (R5)
 

Lost 2

1 DANIEL BYRNE (R5) 1 v 3 SAM BULLER (R1)
2 GARRY RAYMENT (R7) 3 v 1 JOE MATTHEWS (R1)
3 KYLE SELMAN (R6) 0 v 3 ANTHONY BUTTERY (R5)
4 BRADLEY WILLIAMS (R4) 1 v 3 STEPHEN WROE (R1)
5 LIAM THOMAS (R6) 3 v 0 PAUL EASTBURY (R1)
6 TOM SMITH (Retrialist) 0 v 3 TOMMY-RAY LEWIS (R4)
7 ADAM OSBORNE (R3) 3 v 0 JAKE NEWLOVE (R1)
8 KEIRAN REED (R1) 1 v 3 JACK GALLOWAY (R7)
 

Won 1 Lost 1

1 LIAM WATERWORTH (R2) 3 v 2 JAY O'HARA (R3)
2 RICHARD LOWTHER (R4) 3 v 2 MICHAEL HOPE (R7)
3 CHRIS WELLS (R4) 3 v 2 ALEX MATTHEWS (R5)
4 LUKE MILLS (R5) 1 v 3 AIDEN HODGE (R6)
5 ADAM TOMS (R7) 3 v 1 LESLIE GIBBS (R1)
6 JORDAN WATSON (R1) 3 v 2 AARON DAVIES (R2)
7 NIALL BALMER (R1) 3 v 2 CALLUM PRINCE (R3)
8 IAN SMITH (R3) 3 v 0 RYAN FULLTHORPE (R5)
9 SAM REYNOLDS (Region2) 3 v 1 RICHARD HANEY (R3)
10 CRAIG ROOKER (R3) 3 v 2 JOSH JUHASZ (R1)
11 ADAM BASSOO (R7) 1 v 3 ASHLEY ACTON (R7)
12 ANDREW PATCHETT (R2) 3 v 1 DARREN SMITHIES (R2)
13 GARETH FORD (R6) 0 v 3 RYAN KILLIAN (R3)
14 LUKE BOWRY (R7) 3 v 2 GAVIN WEBB (R7)
15 TOM CHURCH (R4) 3 v 0 MARTIN FLANNERY (R2)
16 RYAN GILBERT (R2) 0 v 3 CALLUM SINGLETON (R5)
 

Round 4

Won 3

W3
1 GLEN HANNIBAL (R4) 3 v 2 BEN CLARK (R4)
2 REECE TOWNSEND (R3) 3 v 1 SAM HIRST (R2)
3 BRADLEY SEGAL (R2) 0 v 3 CHRISTOPHER HAYWOOD (R4)
4 DAN HARRIS (R1) 3 v 0 JORDAN O'CONNOR (R7)
 

Won 2 Lost 1

1 RYAN SMITH (R6) 1 v 3 JORDAN WATSON (R1)
2 JAMES WILLIS (R5) 1 v 3 IAN SMITH (R3)
3 KINGSLEY PECK (R4) 3 v 2 CRAIG ROOKER (R3)
4 CHRIS WYNN (R6) 2 v 3 ANDREW PATCHETT (R2)
5 LIAM WATERWORTH (R2) 3 v 0 LUKE BOWRY (R7)
6 CHRIS WELLS (R4) 0 v 3 CALLUM SINGLETON (R5)
7 ADAM TOMS (R7) 1 v 3 MARK LUNN (Retrialist)
8 NIALL BALMER (R1) 0 v 3 KANE WILSON-SKINNER (R3)
9 SAM REYNOLDS (Region2) 3 v 2 LUKE BARNES (R5)
10 ASHLEY ACTON (R7) 3 v 1 STEVE MARTIN (R5)
11 RYAN KILLIAN (R3) 3 v 2 RICHARD LOWTHER (R4)
12 TOM CHURCH (R4) 3 v 1 AIDEN HODGE (R6)
 

Won 1 Lost 2

1 SAM BULLER (R1) 1 v 3 AARON DAVIES (R2)
2 ANTHONY BUTTERY (R5) 3 v 0 RYAN FULLTHORPE (R5)
3 LIAM THOMAS (R6) 3 v 1 JOSH JUHASZ (R1)
4 ADAM OSBORNE (R3) 3 v 1 DARREN SMITHIES (R2)
5 JAY O'HARA (R3) 3 v 0 GAVIN WEBB (R7)
6 ALEX MATTHEWS (R5) 0 v 3 RYAN GILBERT (R2)
7 LESLIE GIBBS (R1) 3 v 2 GARRY RAYMENT (R7)
8 CALLUM PRINCE (R3) 1 v 3 STEPHEN WROE (R1)
9 RICHARD HANEY (R3) 3 v 2 TOMMY-RAY LEWIS (R4)
10 ADAM BASSOO (R7) 2 v 3 JACK GALLOWAY (R7)
11 GARETH FORD (R6) 2 v 3 MICHAEL HOPE (R7)
12 MARTIN FLANNERY (R2) 3 v 2 LUKE MILLS (R5)
 

Round 5

Won 4

1 GLEN HANNIBAL (R4) 3 v 0 CHRISTOPHER HAYWOOD (R4)
2 REECE TOWNSEND (R3) 3 v 2 DAN HARRIS (R1)
 

Won 3 Lost 1

1 BEN CLARK (R4) 2 v 3 BRADLEY SEGAL (R2)
2 SAM HIRST (R2) 3 v 2 TOM CHURCH (R4)
3 JORDAN WATSON (R1) 3 v 2 JORDAN O'CONNOR (R7)
4 IAN SMITH (R3) 1 v 3 KINGSLEY PECK (R4)
5 LIAM WATERWORTH (R2) 3 v 1 ANDREW PATCHETT (R2)
6 CALLUM SINGLETON (R5) 3 v 1 MARK LUNN (Retrialist)
7 SAM REYNOLDS (Region2) 0 v 3 KANE WILSON-SKINNER (R3)
8 ASHLEY ACTON (R7) 1 v 3 RYAN KILLIAN (R3)
 

Won 2 Lost 2

1 RYAN SMITH (R6) 2 v 3 ADAM OSBORNE (R3)
2 CRAIG ROOKER (R3) 3 v 1 STEPHEN WROE (R1)
3 LUKE BOWRY (R7) 3 v 1 RYAN GILBERT (R2)
4 ADAM TOMS (R7) 1 v 3 JACK GALLOWAY (R7)
5 LUKE BARNES (R5) 3 v 2 JAMES WILLIS (R5)
6 RICHARD LOWTHER (R4) 3 v 1 MARTIN FLANNERY (R2)
7 AARON DAVIES (R2) 3 v 0 CHRIS WYNN (R6)
8 LIAM THOMAS (R6) 1 v 3 NIALL BALMER (R1)
9 JAY O'HARA (R3) 3 v 1 STEVE MARTIN (R5)
10 LESLIE GIBBS (R1) 3 v 2 CHRIS WELLS (R4)
11 RICHARD HANEY (R3) 3 v 2 MICHAEL HOPE (R7)
12 AIDEN HODGE (R6) 3 v 0 ANTHONY BUTTERY (R5)
 

Round 6

Won 5

1 GLEN HANNIBAL (R4) 0 v 3 REECE TOWNSEND (R3)
 

Won 4 Lost 1

1 CHRISTOPHER HAYWOOD (R4) 2 v 3 RYAN KILLIAN (R3)
2 BRADLEY SEGAL (R2) 3 v 0 DAN HARRIS (R1)
3 JORDAN WATSON (R1) 3 v 2 CALLUM SINGLETON (R5)
4 KANE WILSON-SKINNER (R3) 1 v 3 KINGSLEY PECK (R4)
5 LIAM WATERWORTH (R2) 3 v 1 SAM HIRST (R2)
 

Won 3 Lost 2

1 BEN CLARK (R4) 3 v 0 JACK GALLOWAY (R7)
2 JORDAN O'CONNOR (R7) 3 v 2 IAN SMITH (R3)
3 ANDREW PATCHETT (R2) 0 v 3 NIALL BALMER (R1)
4 SAM REYNOLDS (Region2) 1 v 3 LESLIE GIBBS (R1)
5 ADAM OSBORNE (R3) 3 v 2 AIDEN HODGE (R6)
6 LUKE BOWRY (R7) 2 v 3 TOM CHURCH (R4)
7 LUKE BARNES (R5) 0 v 3 RICHARD LOWTHER (R4)
8 AARON DAVIES (R2) 1 v 3 MARK LUNN (Retrialist)
9 JAY O'HARA (R3) 3 v 1 ASHLEY ACTON (R7)
10 RICHARD HANEY (R3) 3 v 1 CRAIG ROOKER (R3)
 

Round 7

Won 5 Lost 1

1 GLEN HANNIBAL (R4) 1 v 3 LIAM WATERWORTH (R2)
2 BRADLEY SEGAL (R2) 1 v 3 JORDAN WATSON (R1)
3 KINGSLEY PECK (R4) 3 v 2 RYAN KILLIAN (R3)
 

Won 4 Lost 2

15 players go into round robin stage, five groups of three
 

Final Play-Offs

Play-Off (Won 5 Lost 2 and Five Winners from Round Robin)

1 CALLUM SINGLETON (R5) 1 v 3 KANE WILSON-SKINNER (R3)
2 SAM HIRST (R2) 3 v 2 JAY O'HARA (R3)
3 MARK LUNN (Retrialist) 1 v 3 GLEN HANNIBAL (R4)
4 BRADLEY SEGAL (R2) 1 v 3 RYAN KILLIAN (R3)
 

Play-Off for Last Two Places

1 MARK LUNN (Retrialist) 3 v 0 JAY O'HARA (R3)
2 CALLUM SINGLETON (R5) 3 v 1 BRADLEY SEGAL (R2)
 

Qualified

1REECE TOWNSEND (Region 3)
2LIAM WATERWORTH (Region 2)
3JORDAN WATSON (Region 1)
4KINGSLEY PECK (Region 4)
5KANE WILSON-SKINNER (Region 3)
6SAM HIRST (Region 2)
7GLEN HANNIBAL (Region 4)
8RYAN KILLIAN (Region 3)
9MARK LUNN (Retrialist)
10CALLUM SINGLETON (Region 5)